Wczytuję dane...
SKÓRA EKO CZY NATURALNA?

Skóra ekologiczna czy naturalna - którą wybrać?

Wybór odpowiedniej torebki to prawdziwy temat rzeka! Godzinami możemy opowiadać o kolorach, mniej i bardziej wyszukanych rączkach, kieszeniach zewnętrznych i wewnętrznych, regulowanych paskach lub przymocowanych na sztywno rączkach. A do tego jeszcze dochodzi materiał, z którego torebka została wykonana. Skóra naturalna? Może raczej skóra ekologiczna? Dowiedz się, na którą opcję lepiej się zdecydować!

Skóra naturalna – torebka podszyta luksusem

Na pierwszy ogień idzie skóra naturalna. Torebki wykonane na jej bazie uważane są za bardziej luksusowe. Skąd takie przeświadczenie? Choćby z prostego faktu ich niepowtarzalności. I niekiedy bardzo wygórowanej ceny!

Dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że wybór torebki z naturalnej skóry musi być zespolony z naszym podejściem do etycznych aspektów tego tematu. Torebki wykonane są zazwyczaj z ze skór bydlęcych i świńskich. Warto podkreślić, że pozyskany do ich stworzenia materiał jest swego rodzaju „produktem ubocznym” procesu hodowlanego.

Torebki z naturalnej skóry mają sporo atutów, przez co cieszą się ogromną popularnością. Sięgając po nie, możemy mieć pewność wysokiej jakości, która gwarantuje satysfakcjonujące użytkowanie – przez lata!

Pora wziąć pod lupę skórę naturalną i jej właściwości przy przeniesieniu na torbę.

Skóra naturalna – mocne strony

Poza pięknym wyglądem i szczyptą luksusu, skóra naturalna ma jeszcze wiele innych plusów, którym skóra ekologiczna (na razie?) musi kłaniać się w pas. To przede wszystkim:

  • ogromna trwałość materiału – nawet przy codziennym użytkowaniu. Naturalna skóra wyróżnia się zmienną rozciągliwością, przez co łatwiej „dopasowuje się” i układa w ręce.
  • Przepuszczalność powietrza – ma to szczególne znaczenie w przypadku butów. Wybierając jednak torebkę z naturalnej skóry, możemy mieć pewność poczucia komfortu podczas trzymania rączek.
  • Unikatowy wzór – naturalna skóra to niepowtarzalna struktura i wzór, o które ciężko w przypadku torebek ze skóry ekologicznej.

Wiemy jednak, że każdy medal ma dwie strony, kij dwa końce, a naturalna skóra… dwa aspekty podczas użytkowania.

Jeśli decydujemy się na towar z najwyższej półki, musimy o niego należycie dbać. To, co jest ogromną zaletą danego tworzywa, przy nieodpowiedniej pielęgnacji może stać się zmorą!

Skóra naturalna jest bardziej elastyczna – dosłownie i w przenośni. Bardzo łatwo reaguje na przykład na wilgotność. Musimy zatem uważać na naszą torebkę z naturalnej skóry, jeśli podczas romantycznego spaceru dorwie nas deszcz!

Skóra ekologiczna – dobra imitacja natury!

Nawet najpiękniejsza listonoszka stworzona ze skóry naturalnej licowanej nie przekona do swoich walorów estetycznych i użytkowych zagorzałej obrończyni praw zwierząt. Szczęśliwie oferta torebek, do których stworzenia wykorzystana została skóra ekologiczna, jest naprawdę bogata. I to przez duże „B”!

Możemy wybierać i przebierać w listonoszkach, które cudownie odwzorowują motyw skóry węża, choć nigdy żadnego na oczy nie widziały. To także modne i wygodne torby na co dzień, które perfekcyjnie imitują swoje „koleżanki” bazujące na materiałach naturalnych. Aż człowiek musi się poważnie zastanowić, na którą z ofert się ostatecznie zdecydował – czy to torebka ze skóry aligatora, czy jej wersja eko!

Skóra ekologiczna – wygodna i praktyczna

Ale przede wszystkim… etyczna. Wybierając ją mamy pewność, że żaden stwór przez nas nie ucierpiał. A przynajmniej nie ze względu na okazały dodatek wieńczący przemyślaną stylizację.

Skóra ekologiczna dodatkowo poleca się uwadze tym, dla których cena ma znaczenie – to bardziej ekonomiczna wersja luksusu, która wcale nie musi tracić na stylistyce. Przykładów nie trzeba daleko szukać – ta firmowa torebka damska w cudnym kolorze butelkowej zieleni to nasza miłość od pierwszego wejrzenia. I zarzucenia na ramię.

Inne mocne strony?

  • Ambiwalentny stosunek do warunków atmosferycznych – czy świeci słońce, czy pada deszcz, nasza torebka prezentuje się świetnie i nie traci na właściwościach. Wilgoć nie jest jej straszna, a promienie słoneczne nie pozbawiają bazowego kolorytu.
  • Brak konieczności konserwowania – jeśli nie jesteśmy w grupie ludzi, którzy lubią dbać o zakupione przedmioty – skóra ekologiczna będzie strzałem w dziesiątkę!
  • Powłoka odporna na zabrudzenia – skóry aligatora raczej nie potraktujemy gąbką, gdy uda nam się rozlać na nią kawę. Skóra ekologiczna nie będzie mieć z tym aż takiego problemu. Niewątpliwie jednak ożywi się razem z nami na wzmiankę o kofeinie.

I tu warto wspomnieć o minusach – skóra ekologiczna jest bardziej sztywna – w niektórych przypadkach może być ciężej o jej idealne zespolenie z naszą dłonią (w przypadku rączek).

Trzeba też traktować ją z większym namaszczeniem – sztywność materiału w skrajnych przypadkach i po dłuższym czasie intensywnego użytkowania może prowadzić do powstawania nieestetycznie wyglądających pęknięć.

Skóra ekologiczna jest cieńsza od skóry naturalnej, dlatego z reguły możliwości jej użytkowania skracają się. Szanujące się marki torebek serwują jednak ekologiczne rozwiązania, które nie tracą na jakości.

Warto zerknąć choćby na tę uniwersalną listonoszkę w ciekawym odcieniu koloru żółtego, której charakteru dodają frywolne chwościki ze srebrnym wykończeniem. Obok tej propozycji nie można przejść obojętnie. Zwłaszcza, że model nosi się na ramieniu, dlatego problem sztywności rączki i nieprzepuszczania przez nią powietrza odchodzi w niepamięć!

Dodatkowo pieczołowitość wykonania i bardzo dobra jakość materiału sprawiają, że ta torebka z ekologicznej skóry będzie się praktycznie sama nosić! Przez dłuuugie lata.

Skóra naturalna, czy raczej wersja eko – podsumowanie

Powyżej przedstawiliśmy Wam mocne (i słabe) strony poszczególnych materiałów, które są wykorzystywane do stworzenia między innymi wyrobów galanteryjnych.

Wiecie już, że torebka ze skóry naturalnej specyficznie pachnie (co może być jej zaletą lub wadą), ma strukturę i wzór, którego nie da się podrobić i odpowiednio wyższą cenę. Stoi za nią jakość oraz niepowtarzalność, za którą niektórzy są w stanie zapłacić naprawdę wiele.

Po drugiej stronie regału w rządku ustawione zostały torebki ze skóry ekologicznej. Czy odstają na tle koleżanek tworzonych na bazie natury? Na pierwszy rzut oka trudno odróżnić, która torebka jest która!

Cuda techniki i coraz większa precyzja wykonania sprawiają, że imitacja często wygląda lepiej niż oryginał. Z tej przyczyny nie musimy obawiać się, że niedorobiony wzór zdradzi ekologiczne pochodzenie materiału.

Skóra naturalna, czy skóra ekologiczna – torebka, z której z nich wygrywa? Odpowiedź jest prosta – ta, która lepiej trafia w Wasze gusta i oczekiwania – w szerokim tego sformułowania znaczeniu.

  • cz
  • ro
  • sk
  • hu